Semira Gangster Town

Australská kelpie (AKE)

Zdroj : www.cmku.cz   
FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (AISBL)

SECRETARIAT GENERAL: 13, Place Albert 1er B - 6530 Thuin (Belgie)


11.12.2012/EN

Překlad standartu chovatelský klub : Welsh corgi a kelpie klub CZ


F.C. I.-Standard č. 293

AUSTRALSKÁ KELPIE

(Australian Kelpie)

ZEMĚ PŮVODU: Austrálie

DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 08.10.2012

POUŽITÍ: ovčácký pes

ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.: Skupina 1 ovčáčtí a pastevečtí psi

Sekce 1 ovčáci

Se zkouškou z výkonu.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: vzhledem k rozsáhlým oblastem země v australských státech Nového Jižního Walesu a Victorie, vzrostl počet ovcí tak dramaticky, že některé pastviny jsou více než dva miliony akrů velké a počítají přes čtvrt milionu ovcí. V oblastech rozsáhlých jako tyto, bylo pasení (původně prováděné odsouzenými) nemožné, a tak byly postaveny ploty s ostnatými dráty a ovce si mohly volně pobíhat. Ovšem proto pak bylo nezbytné mít psy, kteří by zvládli ovce na těchto velkých plochách. Pes musel být schopen práce v australských podmínkách, jako jsou teplo, nerovný terén, prašné bouře a obrovské vzdálenosti. Kelpie je schopna vykonávat práci několika mužů. Jsou to neúnavní pracovníci v nejteplejším a nejprašnějším podnebí. Stejně jako u mnoha jiných plemen, je sporný původ i kelpie. Není pochyb o tom, že původ plemene pochází ze psů dovezených ze Skotska. Tito psi byli černí s pálením, dlouhosrstí s polovztyčenýma ušima, střední velikosti a typově podobní kolii. Jiní byli hladkosrstí se vztyčenýma ušima, ale stále podobní kolii. Z odchovů těchto psů také vzešla červená (játrově hnědá) štěňátka.

CELKOVÝ VZHLED: celkový vzhled odpovídá mrštnému, aktivnímu psovi vysokých kvalit, spojujícímu výbornou svalovou kondici s velkou pružností končetin a schopností neúnavně pracovat. Nesmí jevit žádné známky přílišné hubenosti

DŮLEŽITÉ PROPORCE: délka psa od předhrudí k hrbolkům kosti sedací je větší než kohoutková výška v poměru 10 : 9

POVAHA / TEMPERAMENT: kelpie je velmi pozorná, horlivá a vysoce inteligentní, s jemnou a učenlivou povahou a téměř nevyčerpatelnou energií, s velkou věrností a oddaností svěřeným úkolům. Má přirozený instinkt a přístup k práci s ovcemi, jak ve volné krajině, tak v ohradě. Jakákoliv vada ve stavbě těla nebo v povaze, která neodpovídá pracovnímu psovi, musí být považována za neodpovídající typu.

HLAVA: v dobrém poměru k velikosti psa. Celkový tvar a obrysy vytvářejí dosti liščí výraz, který je změkčen očima mandlového tvaru.

MOZKOVNA:

Lebka: lehce zaoblená a mezi ušima široká. Čelo probíhá v rovném profilu až ke stopu.

Stop: vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nosní houba: barva odpovídá barvě srsti.

Tlama: jasně modelovaná a vyznačená, upřednostňována je tlama lehce kratší než mozkovna.

Pysky: pevné a suché, bez známek volnosti.

Zuby: zuby mají být zdravé, silné a rovnoměrně rozmístěné, spodní řezáky jsou za horními, bez ztráty kontaktu, tj. nůžkový skus.

Líce: nejsou hrubé ani vystupující, ale zaoblené k tlamě.

Oči: oči jsou mandlového tvaru, střední velikosti, s jasně vyznačenými koutky, s inteligentním a horlivým výrazem. Barva očí je hnědá, harmonizující s barvou srsti. U modrých psů je přijatelná i světlejší barva oka.

Uši: uši jsou vztyčené a stoupají k jemné špičce, jejich kůže je jemná, ale v bázi silná. Uši jsou nasazené na lebce široce a směřují dopředu, jsou lehce zaoblené na vnějším okraji a střední velikosti. Vnitřek ucha je dobře osrstěn.

KRK: krk je střední délky, silný, lehce klenutý, postupně přechází v plece. Bez volné kůže, s dostatečným osrstěním tvořícím límec.

TRUP:

Hřbetní linie: pevná, rovná.

Bedra: silná a dobře osvalená.

Záď: poměrně dlouhá a spáditá.

Hrudník: spíše hluboký než široký.

Hrudní koš: dobře klenutý.

Slabiny: dobré hloubky.

OCAS: v klidu je ocas svěšený v lehkém oblouku. V pohybu nebo v afektu může být zvednutý, ale nikdy nesmí být nesený nad vertikální linií procházející kořenem ocasu. Je osrstěn huňatou srstí. Je nasazen v prodloužení spadající zádě a dosahuje zhruba k hleznu.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: hrudní končetiny jsou svalnaté se silnou, dobře modelovanou kostrou, rovné a paralelní při pohledu zpředu.

Plece: suché, osvalené, šikmo uložené, s ramenními lopatkami uloženými blízko ke kohoutku.

Nadloktí: v pravém úhlu k ramenní lopatce.

Lokty: nevytočené ven ani nevtočené dovnitř.

Nadprstí: při pohledu ze strany má být nadprstí lehce šikmé, což zajišťuje pružnost pohybu a schopnost rychlého manévrování.

Tlapky: kulaté, silné, s hlubokými polštářky, kompaktní, dobře klenuté prsty a silné krátké drápky.

PÁNEVNÍ KONČETINY: mají vykazovat šířku a sílu. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny od hlezen k tlapkám rovné a paralelní, s postojem ani úzkým ani širokým.

Koleno: dobře zaúhlené.

Hlezno: dostatečně nízko uložené.

Tlapky: kulaté, silné, s hlubokými polštářky, kompaktní, dobře klenuté prsty a silné krátké drápky.

POHYB: k dosažení téměř neomezené vytrvalosti vyžadované od pracovního ovčáka v rozlehlých otevřených prostorách musí kelpie mít dokonale zdravou tělesnou stavbu i pohyb. Pohyb je volný a neúnavný a pes musí mít schopnost dobře manévrovat i ve vysoké rychlosti. V klusu mají tlapky tendenci se se zvyšující se rychlostí vzájemně přibližovat, ale v klidu pes stojí dostatečně široce.

OSRSTĚNÍ:

SRST: srst je dvojitá, s krátkou hustou podsadou. Krycí srst je uzavřená, každý pesík je rovný, tvrdý a ploše přiléhající, takže srst je voděodolná. Pod trupem až dozadu ke končetinám je srst delší a u stehen tvoří malé praporce. Na hlavě (včetně vnitřku ucha), na hrudních končetinách a tlapkách je srst krátká. Na krku je delší a hustší, tvoří límec. Ocas je huňatě osrstěný. Příliš dlouhá i příliš krátká srst je vadou. V průměru má být srst na trupu 2 až 3 cm dlouhá.

BARVA: černá, černá s pálením, červená, červená s pálením, fawn, čokoládová a kouřově modrá.

VÝŠKA:

Výška v kohoutku: psi: od 46 do 51 cm

feny: od 43 do 48 cm

VADY: jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

VÁŽNÉ VADY:

  • Volná ramena.

  • Jakákoliv tendence ke kravskému postoji či vyklenutým hleznům.

  • Vázaný a sbíhavý pohyb.

  • Omezený či chůdovitý pohyb.

VYŘAZUJÍCÍVADY:

  • Agresivní nebo přehnaně plachá povaha psů.

  • Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.